To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Elektronika i Elektryka - Czujnik temperatury zewnętrznej Aveo

chevaveo - 2011-12-05, 20:44
Temat postu: Czujnik temperatury zewnętrznej Aveo
Pomysł powstał szybko i na pewno jest uzupełnieniem tematu odblokowania komputera lub rozszerzeniem jego możliwości. Ale na temat cena oryginalnego czujnika jest niemała w porównaniu z czujnikami różnych marek samochodów - więc zainteresowanie dlaczego tak drogo (producent ustalił podobno cenę 25$). Szybko można ustalić że wszystko zależy od termistora który jest zastosowany.
Ustaliłem po grzebaniu na stronach ukraińskich http://aveo.com.ua/ że ma być 2kOhm ale w sklepach często się spotyka 2,2kOhm więc kupiłem 1kOhm typu NTC bo taki ma być i trzeba je połączyć szeregowo i główkami przy sobie żeby nie było przekłamań na temperaturze dodatkowo wlutowałem potencjometr 50 k Ohm wystarczy perek bo tańszy wszystko jak na rysunku (w moim przypadku nie był potrzebny /bo może niepotrzebny/ potencjometr bo był wlutowany jakby coś i obyło się bez kalibracji ).Czujnik pokazuje temperaturę prawidłowo i działa bez zarzutów. Izolację całości dobrze wykonać z większej koszulki termokurczliwej.

>klik<

Cena 2 termistorów i potencjometr tzw perka to wydatek 5zł. Jak się uda kupić termisor 2kOhm to będzie taniej.
Liczę na komentarze osób które próbowały zainstalować czujnik w w/w sposób i czy wymagał kalibracji.

Michal_78 - 2012-11-30, 14:33

Dzisiaj podłączyłem , nie było termistora 2kohm więc też 2x1 połączyłem , główki się stykają , narazie bez potencjometra . Porównując z domowym termometrem zwykłym rtęciowym ten w aucie pokazuje 2 stopnie więcej. Wieczorem pojade do pracy to jeszcze z innymi termometrami porównam. ( podłączałem czujnik oplowski ale on zaniżal ponad 20 stopnie )
chevaveo - 2012-11-30, 15:02

termistory trochę wolno działają na zmiany temperatury a w takim połączeniu i bez kalibracji u mnie prawidłowo pokazują temperaturę, prawdopodobnie potencjometr nie będzie potrzebny
Michal_78 - 2012-11-30, 15:31

dam mu czas żeby się zaaklimatyzował :) szkoda mi trochę 68 pln za czujnik .
chevaveo - 2012-11-30, 18:46

mam już to rozwiązanie blisko rok i dobrze wskazuje temperaturę od upałów Chorwacji 40 stopnie i naszą zimę -30
pawelj - 2014-11-01, 10:39

ja założyłem termistor 2,2 kom - nawet mi się udało taki kupić. Chyba 1,5 zł mnie to kosztowało :) Dolutowane kabelki zaizolowane koszulkami termokurczliwymi, Cały termistor też w takiej koszulce i wszystko zalane klejem termicznym. Pokazuje poprawnie, chociaż jest bardzo blisko chłodnicy i nie wiem czy to nie zafałszowuje wyników. Muszę go odsunąć i wtedy będzie ok.
kexon - 2015-04-25, 08:50

Witam, podłączyłem orginalny czujnik temp. i na początku nic nie pokazywał potem zaczął pokazywaĆ wynik z liczby pozostałych kilometrów... jakieś sugestie? ;d
czarna - 2016-09-14, 10:05

Jak dla mnie to trochę niepotrzrba rzecz, ale fajny bajer ;)
mpm - 2016-09-15, 00:13

Witam. Czy zapoznałeś się z tematyką i przeczytałeś wszystkie posty z tym związane?
http://forum.chevrolet.or...p?t=833&start=0