To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Chemia motoryzacyjna - P?yn w uk?adzie ch?odzenia [aveo]

pawel_r - 2013-05-19, 14:36
Temat postu: Płyn w układzie chłodzenia [aveo]
Jaki stosujecie płyn chłodniczy na dolewki? Jak wygląda sytuacja z ubywaniem płynu w waszych samochodach?
sebek30091986 - 2013-05-19, 14:49

U mnie 0,25 l na rok
pawel_r - 2013-05-19, 15:14

sebek30091986 napisał/a:
U mnie 0,25 l na rok

No właśnie, dużo to jest czy nie? U kolegi z opisu wynika że ma instalację gazową więc tam pewny ubytek jest w jakimś stopniu tolerowany. W instrukcji obsługi jest to ujęte w sposób lakoniczny i każdy może to na swój sposób zinterpretować. Ocena stanu płynu raz na 15 000 km, a wymiana co 5 lat lub 240 000 km.
Więc co 15 000 km można coś tam dolać? A interpretacja tego że ubywa? Rozumiem że coś tam wody jest i może wyparować.
U mnie sytuacja jest tego typu, że wycieków żadnych nie widzę (z chłodnicy i węży oraz z połączeń nic nie cieknie); tak samo wykluczyłem uszkodzeni UPG (ostatnio miałem przegląd więc sprawdziłem zawartość spalin; a olej jest w dobrym stanie - brak jakiegokolwiek "majonezu" pod korkiem). Temperatura pracy silnika i sposób nagrzewania bez uwag.
Więc tak dzisiaj zobaczyłem na stan płynów eksploatacyjnych, a płynu w zbiorniczku wyrównawczym jest na minimum. Ostatnie uzupełnienie miało miejsce półtora roku temu jeszcze podczas przeglądu - ile zostało wlane? Podejrzewam żę z około pół litra.
Najwyżej doleję i będę obserwował co z tym fantem?

Anonymous - 2013-05-19, 19:32

Ja bym się kolego tym na razie nie przejmował.
Ja w Sparku dolewam od początku niewielkie ilości co kilka tysięcy (na razie od nowości nie dolałem więcej niż 0,5 litra). Na serwisie powiedzieli, że takie ubytki płynu chłodniczego to normalka. Mi powiedzieli, żeby na zimnym silniku dolać płynu, żeby było troszkę powyżej minimum, bo na rozgrzanym i tak dojdzie prawie do poziomu max.

Jak poczytasz opinie osób wypowiadających się o kosztach serwisu chevroletów, to sporo osób pisze, że mieli dolewkę płynu chłodniczego na przeglądzie.

martino14 - 2013-05-19, 20:50

Z miesiąc temu po 4 latach i 52tyś km dolałem 0,70l pł chł. Była to pierwsza i jedyna dolewka od nowości. Przez kilka miesięcy jeździłem ze stanem ze 2 cm poniżej minimum i nic się nie działo także myślę że dopóki zbiorniczek całkowicie nie opustoszeje nie ma powodu do obaw. Myślałem także żeby pojeździć bez dolewki jeszcze rok do wymiany po 5 latach ale że 1l pł chł to koszt zaledwie 13zł postanowiłem kupić i zalać na maxa :-) . Słyszałem że pł chł można dobierać na podstawie koloru i ja kupiłem różowy borygo do -35 st.
Anonymous - 2013-05-19, 21:11

kolor kolorem, ale warto doczytać na opakowaniu do jakich chłodnic jest przeznaczony, bo np. różowy wcale nie oznacza, że jest do aluminiowych. Wiadomo, zależy od firmy.
Ja kupiłem Dynagela - jak powiedział kolega, koszt znikomy :)

kicor - 2013-07-17, 10:13

no ja po 15 tyś km dolałem jakieś 2 setki a płyn dynagel koszt ok 15 zł. jest to dobry płyn mieszalny ze wszystkimi typami płynów. najważniejsze by się kolor zgadzał.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group