To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Elektronika i Elektryka - Kontrolka niedomkni?tych drzwi - spryskiwacz tylnej szyby

yozzz - 2013-12-27, 19:50
Temat postu: Kontrolka niedomkniętych drzwi - spryskiwacz tylnej szyby
Dziś zaświeciła mi się podczas jazdy kontrolka niedomkniętych drzwi. Nastąpiło to, po użyciu spryskiwacza tylnej szyby.

Po sprawdzeniu tylnej klapy okazało się, że przewód doprowadzający płyn do spryskiwaczy jest uszkodzony. Poprzedni właściciel to zapewne reperował i założył na ten przewód opaskę, która teraz się poluzowała i przypuszczam, że płyn dostał się w przestrzeń w klapie i coś się tam złego stało.

Na zdjęciu opaska już założona i zaklejona taśmą.

Gdy wszystkie drzwi są zamknięte świeci się kontrolka drzwi i świeci się lampka nad bagażnikiem. Po otwarciu drzwi natężenie świecenia kontrolki wzrasta.

Odpinałem akumulator i podpinałem komputer przez ELM327 i nic nie pomogło. Żeby lampka się nie świeciła przez noc, zdemontowałem ją. Kontrolka cały czas się świeci.

Teraz pytania:
1. Gdzie znajduje się jakiś czujnik zamknięcia tylnej klapy?
2. Jak zdemontować plastiki z tylnej klapy, żeby dostać się do mechanizmu wycieraczki tylnej, gdzie zauważyłem kilka kostek układu elektrycznego?
3. Jak można wymienić przewód płynu spryskiwacza tylnego?

Anonymous - 2013-12-27, 20:46

yozzz napisał/a:
Gdzie znajduje się jakiś czujnik zamknięcia tylnej klapy?

W lacetti znajduje się w tylnej masce (w zespole rygla).

yozzz napisał/a:
Jak zdemontować plastiki z tylnej klapy, żeby dostać się do mechanizmu wycieraczki tylnej, gdzie zauważyłem kilka kostek układu elektrycznego?

tutaj masz instrukcje rozbierania tylnej klapy
yozzz napisał/a:
Jak można wymienić przewód płynu spryskiwacza tylnego?

Jeśli nie wymienić na oryginalny nowy, to zostają dwa wyjścia - używka, lub naprawa przy użyciu przewodu igielitowego

yozzz - 2013-12-27, 23:52

Dzięki. Właśnie tego mi trzeba do dostania się do kostek w klapie.
Anonymous - 2013-12-30, 01:35

yozzz napisał/a:
Dzięki. Właśnie tego mi trzeba do dostania się do kostek w klapie.

i jak? dało się naprawić?

yozzz - 2013-12-30, 15:26

Udało się naprawić. Zalana została kostka w tylnym lewym słupku.
.

Po osuszeniu, przeczyszczeniu i dodatkowym zaizolowaniu taśmą kontrolka przestała się świecić wtedy kiedy nie powinna.

Przy okazji wymieniłem uszkodzony wężyk spryskiwacza idący z nadwozia do klapy bagażnika.

Anonymous - 2013-12-30, 15:38

Dzięki za zdjęcia.
Już podpinam temat, jako pomoc dla innych :-D

iskat1973 - 2014-03-24, 14:09

Mam chyba to samo ponieważ po użyciu spryskiwacza tylnego zaczęły mi sie włączać lampki oświetlenia wewn sufitowe. Tak jakby któreś drzwi lub klapa była otwarta. A jak pryskalem to ani kropelka na tylną szybę nie poleciała. Jak myślicie czy to to samo co opisał kolega ?? ?

Ps. Usterka zlokalizowana i na razie poprawiona. Rurka od spryskiwacza ma łączenie za pomocą plastikowej redukcji w tej gumowej osłonie. Z jednej strony rurka spadła z tej redukcji i wszystko lało sie do środka. Pyt: czy te łączenie jest fabryczne czy ktoś tam juz grzebał ?? ??

xrusekx - 2015-01-01, 19:35

Też mam problem ze spryskiwaczem tylnej klapy co roku w zimę,
przez ostatnie 3 lata poprawiałem wężyk, ale tak sobie pomyślałem czy niełatwej było by odłączyć pompkę od spryskiwacza na tylnej klapie ? gdzie ewentualnie jest takowa pompka ?
Dzięki za podpowiedź.

piechu - 2015-02-15, 15:28

Przyczyną powyższych problemów mogło być obcięcie przewodu spryskiwacza w warsztacie podczas demontażu klapy. Później przy zakładaniu klapy mechanicy o tym zapominają.
Natomiast podczas spryskiwania tylnej szyby płyn zamiast na szybę leci w środku po słupku w na kostkę łączeniowa .Później przy zegarach na tablicy kontrolka świeci się nawet po wyjściu i zamknięciu samochodu.
W tym celu należy przewód spryskiwacza połączyć plastykowym łącznikiem kupionym w Obi w dziale ogrodniczym(systemy nawadniania) za kilka złotych .
Natomiast owijanie taśmą nic nie daje. Po krótkim czasie ciśnienie wypycha wężyk i jest to samo.