To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Mechanika - Wymiana tulei tylnej wahacza przedniego -DIY

bibi - 2016-04-18, 21:17
Temat postu: Wymiana tulei tylnej wahacza przedniego -DIY
Pomyślałem, że skoro wymieniam, to zrobię małą instrukcję. Aby wymienić tuleję tylną wahacza przedniego (lewą lub prawą) wcale nie musimy demontować całego wahacza. Naprawa nie jest ani trudna ani czasochłonna. Nie potrzeba też kanału –wystarczy standardowy podnośnik który jest na wyposażeniu Cruza.

Potrzebne klucze:
18 -najlepiej kopyto i oczkowy lub nasadowy
16 -oczkowa

Podnosimy i zabezpieczamy samochód przed spadnięciem z podnośnika i zdejmujemy koło.
Zdejmujemy plastikowe nadkole chyba, że jest pęknięte (typowa i częsta usterka) to czynność może się ograniczyć do wypięcia jednej spinki i wyjęcia fragmentu który później przymocujemy drutem ( ja tak właśnie mam :-P )
Odkręcamy dwie nakrętki mocujące tuleję do podwozia (od góry 18 kopyto, od dołu oczkowa lub nasadowa). Odkręcamy śrubę mocującą tuleję do wahacza (klucz 16).
Teraz za pomocą klucza ,lub jakiegoś pręta włożonego odpowiednio od dołu między wahacz a element konstrukcji podwozia tak naprężamy aby tuleja wysunęła się z gniazda w podwoziu i obracamy ją tak aby część na śruby znalazła się w kierunku do dołu.
Teraz naszą dźwignię wkładamy od góry i ciągnąc do siebie robimy sobie wystarczająco dużo miejsca by zsunąć tuleją z wahacza.

Trzymając tak samo zakładamy nową tuleję na wahacz. Wkładamy dźwignię od dołu i wkładamy mocowanie tulei w uchwyt podwozia.

Teraz montujemy wszystkie 3 śruby i dokręcamy. Zakładamy nadkole lub jego fragment (albo wcale jeśli go już nie było), zakładamy koło i cieszymy się z szybkiej naprawy która nie zajęła nam nawet godziny.

pool80 - 2016-06-04, 14:55

jaki był powód, objaw świadczący o konieczności wymiany?
bibi - 2016-06-14, 20:59

Podczas przeglądu na szarpakach było widać, że guma oberwana. W ns drogi są tak kiepskie że ciężko co kilka lat nie wymienić kilku części w zawieszeniu.
pool80 - 2016-06-14, 21:22

Mi coś zgrzyta przy ruszaniu i przyspieszaniu. nic nie słychać na hopkach nierównościach. Tylko z rana jak ruszam, gaz dodaje do 2-3 biegu. Zgrzyt jak stara szafa. Podejrzewałem ten właśnie element. Ale na oko wydaje się być ok. Dźwięk z okolic prawego przedniego koła.
Ewentualnie poduszki silnika, czy mocowanie drążka albo tego plastikowego pionowego....

krecik - 2016-06-15, 11:44

a po ilu latach wymieniłeś albo km a możesz pokazać uszkodzonego czy same idzie sprawdzić czy czas wymiany?
bibi - 2016-06-15, 21:07

Samochód ma 7 lat i o ile wierzyć 160 tys km
Na szarpakach najlepiej widać bo rusza się wtedy całe zawieszenie i można dostrzec jak zachowują się tuleje met-gum.

Co do skrzywienie to też warto przejrzeć zawieszenie na stacji diagnostycznej. Mogą to być tuleje a może inne elementy np mcperson, albo sworzeń wahacza.

pool80 - 2016-06-15, 21:40

Twój Cruze ma 10 lat?
ps. Wolałbym, żeby tylko jakaś gumka była do wymiany,

C77 - 2016-06-16, 01:19

Hehehe <lol> toż to byłby najstarszy Cruzak na świecie :-D

Starszy nawet od swojego protoplasty który miał urodziny w tym dniu/roku ;-)

Niestety sadząc po fotkach - a w szczególności urwanym nadkole - bibi ma MY2010 lub MY2011 :mrgreen:

bibi - 2016-06-16, 15:41

oj pomyliłem się :roll: , kupiony 6-letni i mi się pokręciło że 2006rocznik :-P ale już poprawiłem w poście.

mało nim jeżdżę to i zapominam :-P Na co dzień jeżdżę felicią, 19-lat ma, ale dociągnie ponad 20 :mrgreen:

C77 - 2016-06-17, 12:50

A swoją drogą bibi gdzie kupiłeś nową tuleję i ile kosztowała?
krecik - 2016-06-17, 15:13

a z jaka silą przykręcałeś
pool80 - 2016-06-17, 15:38

No właśnie, gdzie, za ile jakiej firmy, bo chyba mało kto na razie na forum wymieniał. Ja może podjadę na szarpaki, ale to musze z rana jak słychać na zdiagnozowanie co tak skrzypi.
bibi - 2016-06-18, 23:54

Tuleje zakupiłem w sklepie w ns. Miała być febi (podałem nr katalogowy) a dostarczyli mi harta. Niby w drugim auccie mam przednie amortyzatory hart juz kilka lat i jest ok, ale co będzie z tuleją to się okaże. Cena około 90 zł, febi chodzą nieco ponad 100.

Jaka siłą dokręcałem? Hmm... Bez klucza dynamometrycznego to robiłem bo takiego jeszcze nie posiadam. Śruby nie były strasznie mocno dokręcone więc też nie siłowałem się by je niewiadomo jak mocno dokręcać. Ot w sam raz. Z czuciem.

C77 - 2016-06-19, 19:36

Heh, no zobacz, a gnojki z ASO GM próbują usilnie wciskać całe nowe wahacze,
kłamiąc że nie można kupić samych tulei :mrgreen:

C77 - 2016-06-24, 08:08
Temat postu: sworzeń wahacza Cruze
Przy okazji tematu wahacza i jego elementów,
oto ciekawy filmik pokazujący wadę konstrukcyjną
(lub jak kto woli celowe działanie GM obniżające jego żywotność)
sworznia wahacza w Cruze (w Astrze J jest pewnie to samo)