To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

LPG - Sekwencyjna instalacja gazowa we wspó?czesnych silnikach

jar76 - 2011-01-29, 19:34

Marco napisał/a:
ryjek napisał/a:
znam kolesia co miał fiata 126p na gaz ,z tyłu na siedzeniu butle miał

W jaki sposób działa ta instalacja w silniku który jest chłodzony powietrzem ?? ?

Niektórzy zapaleńcy montowali nagrzewnice wody (podobno z mercedesa 124 bardzo dobrze działała) i już mieli chłodzenie cieczą :mrgreen:
Mimo że założyłem mnóstwo instalacji, to czegos takiego bym się nie podjął

ryjek - 2011-01-29, 19:35

benny ni godej mi że średnio zaawansowane dobra,bo wim jak było,jechołem tą omega w srodku było czuć gazem,auto słabe,może był dupiato gaz założony niewiem.
benny tak bronisz LPG a sam go niemasz w aveo więc troche sie zastanów bo z kąd możesz wiedziec jak to działa jak niemasz u siebie gazu,a mnie sie czepiasz

Anonymous - 2011-01-29, 19:36

nie tylko fordy i hondy nie lubią gazu. warto wspomnieć jeszcze toyotę corollę (obecnie auris) i słynny silnik 1,4 9,7 km. kilka lat temu producent oferował nawet gaz "fabryczny" do tego samochodu jako opcję. instalacja kosztowała coś ok. 6,500zł i ... po pewnym czasie wycofał się z tej oferty. nawet nie chodziło o zawory czy też budowę silnika a rzecz dość prozaiczną o regulację zaworów. kończyła się regulacja, silnik się przegrzewal i pękały głowice ;-)
Anonymous - 2011-01-29, 19:39

ryjek napisał/a:
benny ni godej mi że średnio zaawansowane dobra,bo wim jak było,jechołem tą omega w srodku było czuć gazem,auto słabe,może był dupiato gaz założony niewiem.
benny tak bronisz LPG a sam go niemasz w aveo więc troche sie zastanów bo z kąd możesz wiedziec jak to działa jak niemasz u siebie gazu,a mnie sie czepiasz

1)Nie mam bo aveo to nie jedyny samochód którym jeżdżę
2)Jakbyś czytał ze zrozumieniem moje posty wiedziałbyś, ile swego czasu przejechałem na gazie i ile przez to zaoszczędziłem
3)gadkę typu "czepiasz się" albo "zastanów się" sobie daruj bo póki co nie podałeś żadnego merytorycznego argumentu, poza wielokrotnym powtarzaniem historyjki z omegą

jar76 - 2011-01-29, 19:44

Kolego ryjek , czasy kiedy w samochodzie z gazem było czuć gaz, skończyły się na polonezach i pierwszej generacji. Dobrze dobrana, założona i wyregulowana instalacja jest niezauważalna.
Spalanie nie wzrasta, moc nie maleje a silnik nie zużywa się szybciej.
To są bajki które zostały z czasów pierwszej generacji instalacji.
Co do bezpieczeństwa , również jest nieprawdą by butla gazowa stwarzała większe ryzyko wybuchu.
Swego czasu, będąc w wojsku na poligonie miałem okazje przyglądać się pewnemu eksperymentowi jaki przeprowadzano dla jakiegoś pisma motoryzacyjnego( motor chyba).
Mianowicie, strzelano do zbiornika z paliwem i z gazem...
Pewnie byłbyś zdziwiony który wybuchł :mrgreen:

Co do Twoich doświadczeń z omegą, po prostu założył Ci ja jakiś konował, albo po prostu instalacja była niedobrana do tego silnika.

ryjek - 2011-01-29, 19:49

pewno paliwo :lol: ,choć bak predzęj zje korozja i spadnie niż wybuchnie,jest tyle wypadków i mało kiedy zdarza się by bak eksplodował
tarna - 2011-01-29, 19:57

ryjek napisał/a:
a jak na prądzie oszczedzasz?bo też jest drogi :twisted:

Jestem po piwku zatem napiszę co myślę takie stwierdzenia jak powyżej pięknie pasują do trollowania forum.
LPG/CNG to nie tylko oszczędność (u nas przede wszystkim) ale spójrz na naszych "kochanych" sąsiadów - bogatych Niemców (dawców deasli na nasz rynek) tam gaz jest powszechny by nie być gołosłownym nawet Zafiry miałeś z fabrycznym gazem (CNG) w sprzedaży.

ryjek - 2011-01-29, 20:00

hmmmm nie spotkałem niemca jeszcze by miał LPG,a przyjeżdza ich do mnie do roboty całe mnóstwo,większość to klekoty własnie

zdrowie :)

user_02 - 2011-01-29, 20:29

Minusy CNG to małą ilość stacji i zbiorniki które muszą być bardziej pancerne (czyt. mocniejsze) bo gaz ziemny jest przechowywany pod większym ciśnieniem.

jar76 napewno autko na gazie ma takie same osiągi co na benzynie?
Mi się wydaje że nie bo LPG ma mniejszą kaloryczność niż benzyna i stąd lekka strata osiągów głównie Nm :-| Co przy np. słabym silniku (1.4) w lacetti (sedan nie hb) może być dość mocno odczuwalna, jednak wielu Chevroletowców montuje do tego silniczka gaz, jednak jeszcze nie czytałem/ słyszałem opini jak to autko sie sprawuje.

simon - 2011-01-29, 20:30

ryjek napisał/a:
panowie jezdzimy Chevroletami wkońcu,tylko szkoda ze nie takmi jak w USA pojemność 5l spalanie 40/100km i nikt nie narzeka na spalanie tam, jak europejczycy.
Jesli chodzi o wycieczki to spalanie aveo 1.2 na trasie wynosi 5.5l jesli nie przekraczamy 100km/h więc jest luzik :-)
:mrgreen:

w stanach nikt nie narzeka, bo tam jest paliwo tanie jak barszcz, poza tym wydaje mi się że inny poziom życia.

Jeśli chodzi o wycieczki... to faktycznie pozwoliłeś sobie do "osobistej" z jajecznicą :twisted:

Spalanie w trasie - jak jeździsz z babcią, albo masz dziecko na pokładzie no to faktycznie. Ja 100ką "lecę" na światłach przez skrzyżowanie w mieście :mrgreen: 8-)

user_02 - 2011-01-29, 20:39

simon napisał/a:
w stanach nikt nie narzeka, bo tam jest paliwo tanie jak barszcz, poza tym wydaje mi się że inny poziom życia.

Paliwo w przeliczeniu na PLN jest droższe ale zarobki o wiele większe niż w polsce więc niemiec może sobie pozwolić lać PB lub ON, a w polsce przy polskich zarobkach i cenie benzyny to polak kombinuje poprzez LPG w benzynie, albo OO (opał) w (niezaawansowanym) dieslu.

nieaktualne - 2011-01-29, 20:40

ryjek napisał/a:
hmmmm nie spotkałem niemca jeszcze by miał LPG,a przyjeżdza ich do mnie do roboty całe mnóstwo,większość to klekoty własnie

zdrowie :)

Nie spotkałeś tylko dla tego że Niemiec zarabia dziennie na 100l paliwa a Polak na 20-30l.

SebaSRS napisał/a:
jar76 napewno autko na gazie ma takie same osiągi co na benzynie?

Na przykładzie Aveo 1,2 DOHC i instalacji BRC sq24 są takie same.

skull - 2011-01-29, 20:44

Powiem szczerze ryjek, że nie wiem czemu się tak uparłeś na ten gaz. Może zwyczajnie nie chcesz się przyznać do błędnego pojęcia o nim.
Sam nie mam gazu - ale zamierzam go zainstalować, specjalnie właśnie w tym roku kupiłem lacetti z opcją "pod gaz" (sprawdź na stronie chevroleta). Mam tez drugi samochód w dieselu (Ford).
Diesel jest ok, ale niestety za drogi jak na mnie w zakupie, a używane są zajeżdżone (prosze mi znaleźć ogłoszenie 1-3 letnich które jeszcze posiadają gwarancję fabryczną).
Ale mowa o gazie - jeszcze nie miłaem - ale jeździłem, używałem i nie jest mi to obce.
Zalety:
-spalanie - prównywalne z dieselem (ok. 25 zł za 100 km)
-czysty olej (silnik ma mniej sadzy)
-emisja spalin ( w końcu to ekologiczne paliwo) spełnia wszystkie normy euro i jeszcze długo długo będzie spełniać
-masz DO WYBORU - możesz nadal jeżdzić na benzynie - ale jak się okazuje wybór zawsze jest jeden -> to chyba o czymś świadczy, nie ?

Minusy:
-trzeba częściej tankować (ale tu znowu mały plusik - tankują Ci, a ty siedziesz jak lord, bo samemu nie można), zbiorniki zazwyczaj muszą się mieścić w kole zapasowym czyli są nie duże (ok. 30 litrów), a wiadomo że schodzi jego trochę wiecej na 100 km niż benzyny - więc zasięg ok 300 km.
-dodatkowe przeglądy
-mimo wszystko trzeba kupować i benzynę - na "rozpałkę"
-często instalacje są zakładane "po kosztach u pana Henia"
...i stąd te wszystkie zabobony- zabobony bo właściwie jeżdziłem tylko na takich i NIC SIĘ PO PROSTU NIE DZIEJE.

Co do wyżej opisywanej omegi... 2.0 do tony siedemset - to jedna z najwięszych pomyłek w motoryzacji - co byście tam nie robili i tak zawsze będzie źle - na tą budę to silnik jak z kosiarki - druga sprawa rdza - wstyd żeby w tej klasie samochodu tak to wychodziło ( złośliwe "rdzopel")
2.5 litrowy diesel (sześciocylintrowy) jakoś to rozpędza - a dobrze to działa przy 3.0

simon - 2011-01-29, 20:46

SebaSRS napisał/a:
simon napisał/a:

Paliwo w przeliczeniu na PLN jest droższe .

Z tego co rozmawiałem przed kilkoma laty z ludźmi paliwo w US było wiele tańsze niż u nas. Nie wiem, być może teraz sytuacja się zmieniła. Nie rzutuje :-P

nieaktualne - 2011-01-29, 22:15

Fiat Ducato 2,8 TDJ ma się dobrze na instalacji LPG ;-)