Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/


Znalezionych wyników: 8
Forum Chevrolet Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Check engine - jak sprawdzi? b??d
GoLL@B

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8884

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2014-10-20, 18:34   Temat: Check engine - jak sprawdzi? b??d
Wygląda na to, że już masz jakąś uniwersalną, bo kolory kabelków w starej masz takie, jak ja w tej niedawno wymienionej (kojarzyłem widocznie ten biały kabelek, w oryginalnej wiązce go nie mam, a w nowej sondzie był).

Mam nadzieję, że pomogę inaczej:
http://www.lambdasensor.com/main/mcolours.htm

Tu masz podane odpowiadające kolory kabli w zamiennikach.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie dotyczące, czy sonda jest dobra czy nie. Z tego, co ja wiem, sonda musi odpowiadać napięciem, rozmiarem gwintu oraz ilością przewodów, czy czymś jeszcze to nie wiem, może ktoś uzupełni. Słyszałem jeszcze coś o sondach szerokopasmowych, ale nie wiem, czy da się je wyróżnić ilością kabelków czy czymś innym.

Czy jest dobra jeśli chodzi o jakość, zakładam, że pewnie odpowiednio do ceny, choć należy pamiętać, że zależność między jakością a ceną nie zawsze jest liniowa :->

Z innych obserwacji i doświadczeń:
- na allegro uniwersalna bosch z 4 przewodami to nawet 98zł... pewnie podróbka, ja dałem u jednego mechanika 190zł + wymiana (Wrocław), u drugiego byłoby to ok 220zł + wymiana (w moich rodzinnych okolicach). Teściowa w megance też ma uniwersalną bosch i też kosztowało to 220zł + wymiana
- mam kumpla w sklepie motoryzacyjnym, twierdzi on, że bosch jeśli chodzi o części samochodowe jest chyba najbardziej podrabianą firmą, stąd też często słyszy się, że bosch to już nie to, co kiedyś (przez podróbki, ale należy pamiętać, że wady fabryczne w oryginałach też się mogą zdarzyć)
- mówienie, że gaz niszczy sonde... niszczy ją czas i normalne zużycie, jeżdżenie na benzynie też ją niszczy. Aczkolwiek wyższa temperatura spalania gazu na pewno pozytywniej na nią nie wpływa. Stąd też można mówić o przyśpieszonym zużyciu spowodowanym przez LPG. Ale jak pokazałem, w moim przypadku LPG jej wciąż nie zniszczyło. Gdyby jednak brać zalecany okres między wymianami, to powinno się ją już i tak wymienić.
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-10-07, 22:33   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
No wydaje mi się, że podobnie jak ja zrobiłeś za blisko :)

Ja będę oddalać, żeby było głębiej. A obudowę i tak już muszę kupić, więc nie ma znaczenia.

Sprawdzam, czy działa pokazywanie obrazków:Żeby dało się zamieścić obrazek, wykorzystaj opcje BBCode którą masz na stronie, gdzie zamieszczasz obrazki. Kod wygląda tak:(img)http://www.img.pl/vzng.jpg(/img). Zamieniłem nawiasy kwadratowe na zwykłe, żeby nie zamienił mi tego ponownie na obrazek.
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-10-04, 23:27   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
No i oto jest, działa :)

Świetna rzecz! Dzięki chłopaki za pomoc.

Ostatecznie okazało się, że prawdopodobnie moduł był uwalony lub ten moduł od omegi o numerze: 25141616A nie współgra.

Niestety ciężko mi powiedzieć, która ostatecznie wersja jest prawdziwa. Z jednej strony zastanawiam się, co by się w nim mogło popsuć? Chyba tylko elektronika odpowiedzialna za interpretacje sygnału z VSS? Z drugiej strony wydaje mi się, że oba moduły są identyczne, a różne numery spowodowane są różnymi długościami linki. W tej chwili posiadam zupełnie inny moduł (z Vectry), taki jak griba.

Nie zrobiłem nic, poza tym, że sprawdziłem poprawność połączenia z VSS, przejście w przewodzie było. Zrobiłem zatem prosty tester czujników halla :mrgreen: i wyglądało, że wszystko jest ok, impulsy były wyraźnie widoczne. Po kolejnym sprawdzeniu przejść i poprawności przewodów, skłoniłem się ku wersji, że moduł jest uwalony. Allegro, przejrzenie ofert w pobliżu, szybki telefon do pobliskiego sprzedawcy i zakupiłem 2 moduł, który po bezpośrednim przepięciu bez problemu zadziałał.

Koszt montażu niestety nieco wyższy niż oczekiwany, jakby wszystko to posumować. Jakby jednak popatrzeć na zakup uniwersalnego + jego montaż, w którym i tak nie jest pewne, że nie popełnię żadnego błędu :-P to i tak było by przynajmniej 2x drożej.
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-09-21, 20:06   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
Zestawiam to, co mam na tę chwilę:

Po zdjęciu obudowy kolumny kierowniczej, tak jak mówiłem, wydaje się, że miejsca jest sporo.


Przygotowana manetka - już ten wydaje się lepszy pomysł:


Jak widać, użyty kątowniczek za 0,49zł. Może paść pytanie, co w takim wypadku z wnętrznościami manetki? Spokojnie, ja akurat ją rozbierałem i tam, gdzie idą śrubki jest tylko powietrze :) . Jedyne, na co trzeba uważać to na samym dole są już styki, więc śrubka nie może być zbyt długa (do około 3-4mm od "podstawy" nie może przyjść śrubka).

Założona manetka (jeszcze nie zmontowana w całości, do przymiarki):


Jak widać na zdjęciu wykorzystany jakiś nagwintowany otwór, który nadał się do tego stuprocentowo, do czego był przygotowany, nie wiem.

Następne zdjęcie już po założeniu obudowy kolumny kierowniczej. Zakłada się już bezproblemowo. Widać, że jest niestety nietrafiony otwór z pierwszego mojego pomysłu... Nie zna ktoś kogoś, kto posiada laczka, którego sprzedaje na części, gdzie plastiki są w dobrym stanie ? :)


Jak wspomniałem, obudowa się zamknęła bezproblemowo i bez siły, manetka akurat była rozebrana (tzn nie ma jeszcze dźwigienki). Nie widać tego, ale teraz manetka jest dużo wyżej niż w mojej pierwszej próbie. Teraz jest już przy krawędzi, która łączy 2 części obudowy kolumny kierowniczej. Pozwoli to nie ciąć manetki a jedynie przygotować tj. wyżłobić dla niej otwór w samej obudowie. Ten niestety będzie większy od tego nietrafionego na zdjęciu. Manetka jest głębiej i potrzebuje nieco więcej otwartej przestrzeni, żeby dobrze operować.

Nie będzie to jednak problemem. Wydaje mi się, że zakupię z laczka/nubiry lub lanosa manetkę, gdzie jest ta guma (podobna do osłony przegubu). Patrzyłem dzisiaj u taty w nubie. Manetka wydaje się dość gruba i nie wydaje się, żeby miała się dobrze spasować z tą od tempomatu. Na szczęście "drut" tej manetki jest cienki i moim zdaniem powinno wyglądać to dobrze (a na pewno lepiej niż dziura). Trzeba będzie na którychś 2 zwojach tę gumę uciąć i dopasować do otworu od nowej manetki- tak, aby go przykryło, bo sam otwór będzie lipnie wyglądać.


Teraz pytanie do Was, postanowiłem, podobnie jak kjas polutować przewody jednak w środku. Patrzyłem na tą wiązkę w nadkolu i tam jest trochę tych jasnoniebieskich kabelków. Postanowiłem nie ryzykować i nie strzelać, tylko po ludzku wykorzystać instrukcję serwisową i przypiąć się do właściwych kabelków w środku kabiny.

Patrzę zatem na schemat jeszcze od griby, zakładam, że to schematy od T18SED, czyli jak u mnie. Jeśli poprawnie interpretuję: Break switch powinien być między C202, pin 40 a C201, pin 61. Pytanie w którą stronę jest stałe 12V, tzn czy po wciśnięciu hamulca dostanę zmianę z 0V na 12V na pinie 61 kostki C201 czy 40 kostki C202. (Będę to musiał sprawdzić). Podobnie VSS powinien być w kostce C202, pin 63. Niestety nie widzę zdjęć od Ciebie kjas (jedynie te 3 z montażu pod maską). Nie wiem dlaczego, może spróbuj podesłać same bezpośrednie linki?

Kostka C202 to ta:


Wydaje mi się, że ta kostka C202 jest po lewej stronie przy nogach kierowcy, wg. opisu poniżej. Pytanie, gdzie jest ta C201? Dobrze zrozumiałem, że w skrzynce bezpieczników? Czy po prostu wyżej niż ta C202, obok skrzynki bezpieczników w kabinie?
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-09-18, 23:53   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
Nierówna walka trwa. Na razie ja:manetka 0:1.

Wydaje się, że w kolumnie kierowniczej miejsca jest mnóstwo. Ale jak już trzeba ją przypasować, żeby pasowała do obudowy i jednocześnie jakoś ją do niej trwale przymocować, to już nie jest tak różowo.

Co jeszcze gorsze, spodziewałem się, że upchnę ją gdzieś na łączeniu 2 elementów (tak, aby wyżłobić rowek i wsunąć). Nie ma szans. Musi być niżej i koło stacyjki. Powoduje to, że musimy zrobić otwór bardziej w głąb elementu obudowy, a nie przy krawędzi.

Ja stwierdziłem, że zaryzykuję. W razie co obudowa kolumny do dostania nawet za 30zł. Na manetkę i tak już wydałem kasę, rozbierałem to nie oddam. No to zaryzykowałem, żeby w ogóle wsadzić, musiałem ją podzielić na 2 elementy (rozciąć) i następnie połączyłem śrubką. Póki co przełożyłem i sama manetka działa, więc połowiczny sukces jest. Jutro z rana spróbuję założyć tę osłonę, okaże się, czy dobrze wymierzyłem...

Generalnie rzeźba duża, gdybym wiedział, że tak będzie od początku, chyba jednak zdecydowałbym się na inną manetkę ;)
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-09-14, 11:22   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
Co prawda samej manetki jeszcze nie założyłem, ale nabyłem już tempomat od Omegi B. Numer 25141616A. Mam wrażenie, że albo jest taki sam, albo nieco mniejszy niż na zdjęciu od griba. Oczywiście może to być tylko wrażenie.

Na pewno jest z krótszą linką. Dam znać, czy też pasuje, ale wtyczka itd, wszystko wygląda na takie samo.

Dodatkowo, jak ktoś będzie myślał o manetce, jak np. kjas, zastanawiałem się, jak zrobić sensowne połączenie, żeby w razie co nadal było ją można rozłączyć (jak w oryginale). Jako, że kostki pewnie nie będzie łatwo zakupić, a jak zakupi się nawet 2 pinową od radia, to jakoś by trzeba było dorzeźbić 2 dodatkowe piny, postanowiłem zrobić to inaczej. Z drugiej strony, chciałem, zeby to jednak nie kosztowało krocia (w końcu 20zł za bryzgoszczelne z wysyłką to nieco za dużo dla mnie).

No i wybór padł na osłonę konektora 4 pin (komplet) + konektory. Do nabycia na allegro, 1,76 za komplet (ja zakupiłem od razu 5, bo pewnie jeszcze jakieś wykorzystanie znajdę).

Wygląda to tak:
http://www.allegromat.pl/aukcja164558


Dodatkowo, rozpisałem sobie połączenia, dobrze widzę ten ciekawy schemat kolorystyczny?
E, u mnie brązowy ma mieć masę podczas gdy F, czyli czarny ma +12V? Zawsze stawiałbym, że czarny to masa :mrgreen:

Ale potwierdźcie, bo może w Omedze jednak było inaczej (piny są podpisane, więc literki się zgadzają). Zaniepokoiły mnie jedynie kolory tych kabli.
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-09-11, 21:42   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
Hej, z tej kierownicy właśnie kupiłem (dlatego mam wątpliwość z rozmiarem, czy wejdzie razem z poduszką do tej z Lacetti - mam drugą kierownicę w domu gotową do montażu, więc sprawdziłem, czy będzie pasować). A zakup standardowo alledrogo, ale przyznam, że trochę już na nią polowałem. No i niestety dałem po sobie poznać, że bardzo mi na niej zależy, bo wyszła z wysyłką za 70zł.

Myślę, że za to pewnie uda się ją gdzieś wrzucić w tę czarną plastikową obudowę od kierownicy, nie będzie wtedy się kręcić, więc nie będzie problemu. Mam tylko nadzieję, że uda się jakoś z jednej strony estetycznie, a z drugiej pewnie mechanicznie tam zamontować.
  Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
GoLL@B

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 22420

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2014-09-11, 20:49   Temat: Montaż tempomatu w T18SED by Griba
Oryginalna od Lacetti diesla raczej nie do dostania, więc wziąłem od evandy. Wygląda fajnie. Najwyżej jak nie pójdzie pod kierownicę, to mam nadzieję, że zrobię gdzieś w osłonie kolumny kierowniczej.

Jeśli chodzi o kabel, to muszę przyjrzeć się, jak to wygląda w sterowaniu radiem i podobnie zrobić.

EDIT: załapałem, jest to oryginalna taśma, która jest przystosowana do kręcenia w prawo i lewo. To myślę, że znajdzie jednak miejsce w osłonie kolumny kierowniczej.
 
Skocz do: