Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/


Znalezionych wyników: 139
Forum Chevrolet Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zniszczenie tapicerki przez rozgałęziacz 12V
barus

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 5095

PostForum: Cruze   Wysłany: 2016-08-08, 21:00   Temat: Zniszczenie tapicerki przez rozgałęziacz 12V
W cruzakowej instalacji zapalniczki jest takie samo napięcie jak w każdym innym samochodzie. Co do załączenia, to bez przesady, załączyłby się normalnie nie wybijając bezpieczników. Jego pobór mocy 133W może wystąpić tylko w określonych warunkach w praktyce będzie brał trochę mniej prądu. Ja swój kompresor używałem już parę razy, raz u siebie, gdy złapałem gumę innym razem pożyczałem kierowcom, co byli w potrzebie.
Kiedyś jechałem w trasę ponad 700 km z włączoną lodówką nic się nie grzało, bo sprawdzałem, nie pamiętam, jakiej mocy była.
Wracając do cruzakowego kompresora to myślę, że jest to ten sam, co w USA, bo skoro w naszym Cruze bez problemu daje radę to w USA też.
Nasz kompresor na luzie bierze około 6A.
  Temat: Pękające sprężyny tylnego zawieszenia w Cruze
barus

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10666

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2016-08-08, 20:15   Temat: Pękające sprężyny tylnego zawieszenia w Cruze
Racja :-D Zdjęcia poglądowe.
  Temat: Pękające sprężyny tylnego zawieszenia w Cruze
barus

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10666

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2016-08-08, 17:35   Temat: Pękające sprężyny tylnego zawieszenia w Cruze
Spoko tu masz oś tylną
http://allegro.pl/sprezyn...ars_rule_id=201
Chyba w tym pierwszym linku też te sprężyny są na oś tylną - błąd w opisie.
Ze względu na konstrukcję przedniego zawieszenia nie mogą w nim być stosowane sprężyny baryłkowe.
  Temat: Pękające sprężyny tylnego zawieszenia w Cruze
barus

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10666

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2016-08-08, 14:40   Temat: Pękające sprężyny tylnego zawieszenia w Cruze
A tu są baryłkowe KAYAB-y
http://allegro.pl/sprezyn...6190134671.html
  Temat: Wymiana małego wyświetlacza Radia w Cruze
barus

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11014

PostForum: CarAudio   Wysłany: 2016-05-09, 21:15   Temat: Wymiana małego wyświetlacza Radia w Cruze
Tak jest traka możliwość.
  Temat: Usunięcie sitek elektrozaworów / solenoidów ZFR
barus

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 46711

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2016-03-15, 12:26   Temat: Usunięcie sitek elektrozaworów / solenoidów ZFR
rwicik napisał/a:
Ja dzisiaj pierwszy raz usłyszałem u siebie terkotanie po odpaleniu zimnego silnika 80 500 km przebiegu, 2 miesiące po zakończeniu gwarancji :mrgreen:Rewick, jak dobrze rozumie, usłyszałeś po raz pierwszy u siebie krótki terkot po rozruchu zimnego silnika dochodzący z okolic kół KZFR. Stało się to po wymianie oleju na Motul Dexos 2 i po przebiegu około 5000 km. Czy dobrze zrozumiałem?
  Temat: Klimatyzacja - Wieje chłodem od strony kierowcy
barus

Odpowiedzi: 193
Wyświetleń: 79903

PostForum: Wnętrze   Wysłany: 2015-10-24, 16:20   Temat: Klimatyzacja - Wieje chłodem od strony kierowcy
Jednak sam zabrałeś się za to <brawo> Powiedz mi tylko co było powodem złamania się klapki? Bo to chyba analizowałeś.
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-21, 22:47   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
maru22 napisał/a:

Co do układu stabilizacji napięcia dla włókien świateł mijania, to nie wiem czy tak jest. Według mnie czasami da się zauważyć zmiany natężenie światła, a to by wskazywało na brak takiego układu. Z drugiej strony nie tak łatwo stabilizować taką moc, jak potrzebują żarówki ( 110 W ). No chyba że zastosowano tu przetwornicę napięcia DC/DC, ale to dodatkowe koszty i ja nie widzę takiej potrzeby.


Kolego Maru22, w tym konkretnym temacie, światła mijania w Cruze, poddałeś w wątpliwość to, co już wiadomo od dawna mianowicie obniżenie/stabilizowanie napięcia dla żarówek pozycyjnych i mijania metodą PWM zastosowaną w Cruze i innych nowych samochodach chroniących te żarówki przed zbyt wysokim napięciem ładowania akumulatora dochodzącego do 15,2V. Tym bardziej mnie to dziwi, bo jak Piszesz, ten temat nie jest Ci obcy, wystarczyło wpiąć się odpowiednim przyrządem i sprawdzić jak się sprawy mają a później pisać o tym.
Według mnie w tym konkretnym przykładzie trudno jest mi sobie wyobrazić prostszy układ od tego który zastosowanego w Cruze, czyli zasilanie gładkim napięciem prosto z akumulatora z nieizolowanym wejściem/wyjściem, metodą PWM, gdzie tranzystor(MOSFET) kluczowany jest impulsami prostokątnymi PWM. Metoda ta polega na zmianie szerokości impulsu o stałej amplitudzie i stałej częstotliwości. Na wyjściu zmodulowane napięcie o dodatnich impulsach prostokątnych, trafia bezpośrednio w obwód żarówek mijania i postojowych gdzie mierzone uśrednione napięcie na żarówkach przy uruchomionym silniku wynosi odpowiednio, napięcie ładowania 15V na żarówkach 12,3V a przy napięciu ładowania wynoszącym 13,8V na żarówkach jest 13,4V. Warto dodać, że obniżenie napięcia tą metodą jest prawie bezstratne.
Nie bardzo kumam, do czego miałyby być potrzebne kondensatory o sporej pojemności?

maru22 napisał/a:
Dla sprawdzenia i potwierdzenia pomierzyłem dzisiaj napięcia na żarówkach w moim Cruzie oczywiście bez ich odpinania. Na mijania napięcie zmieniało się w granicach 11.6V do 12.4V tak więc jakaś stabilizacja może i jest o ile można to tak nazwać, ale niezbyt precyzyjna (nazwałbym to obniżeniem napięcia).


No tak, napięcie na żarówkach 11,6V zmierzyłeś pewnie przy wyłączonym silniku, gdzie napięcie na akumulatorze spadło poniżej progu stabilizacji PWM. W tej sytuacji całkowity spadek napięcia ( oporność przewodów, MOSFET-ów, styków itp.) między akumulatorem a żarówkami mijania wynosi 0,4V.
  Temat: Klimatyzacja - Wieje chłodem od strony kierowcy
barus

Odpowiedzi: 193
Wyświetleń: 79903

PostForum: Wnętrze   Wysłany: 2015-10-17, 18:23   Temat: Klimatyzacja - Wieje chłodem od strony kierowcy
Robciok. Twoja usterka jest wyjątkowo nietypowa biorąc pod uwagę to, że na schemacie, który umieściłeś, nigdzie nie ma klapek rozdzielających nawiew powietrza na stronę kierowcy i pasażera (prawą od lewej strony), począwszy od nawiewu na szyby (1) a skończywszy na nawiewie na nogi (4).
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-11, 17:01   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
mario78 napisał/a:
Może Ci trudno uwierzyć ale u mnie jest jak napisałem, a ledów nie mam, nie wiem dlaczego ale jeśli chodzi o napięcie ładowania odczytywane na bieżąco z Torque zachowuje jak napisałem wcześniej.


Mario, ja mam Cruze MY- 2012 z fabrycznym czujnikiem zmierzchu, wszim ma Orlando MY- 2013 bez czujnika zmierzchu i w obu samochodach regulator napięcia alternatora zachowuje się podobnie.
Wiele by się wyjaśniło gdybyś zmierzył napięcie bezpośrednio na żarówce mijania nie zdejmując wtyku, chwile po uruchomieniu silnika a później drugi raz po przejechaniu trasy nie gasząc silnika.
Napisz mi czy Twój model to MY-2010 i ile lat ma akumulator.
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-11, 03:54   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
Nie ma innej opcji jak to, że w BCM zastosowano metodę stabilizacji napięcia typu modulacja PWM (zmiana szerokości impulsu przy stałej częstotliwości). Co prawda nie zaglądałem do modułu BCM, ale można łatwo stwierdzić, że w układach na końcówkach mocy zastosowano MOSFFET-y, które charakteryzują się bardzo niską rezystancja przejścia Rds, rzędu ułamka oma. Włączając światła mijania przy wyłączonym silniku, wtedy napięcia zasilające te żarówki znajdują się poniżej progu jego stabilizacji, a wypełnienie szerokości impulsu wynosi 100%. W tym momencie napięcie nasycenia tranzystora wynosi około 0,2V.
Jak zachowuje się regulator napięcia alternatora jadąc przy wyłączonych światłach pozycyjnych, mijania czy długich, taka sytuacja występuje, gdy jedziemy na światłach dziennych LED, dokładnie już opisałem i ponownie tego nie będę robił. Natomiast opiszę zachowanie się regulatora przy jeździe z włączonymi światłami.
Po uruchomieniu silnika, bez aktywowanej automatyki świateł, załączają się światła mijania i pozycyjne, po około 3 sekundach zaczyna ładować alternator, napięcie na akumulatorze szybko narasta do 15V i utrzymuje się na tym poziomie jeszcze przez pewien czas, to zależy jak długo samochód był unieruchomiony, kilka dni czy krócej. Kiedy akumulator uzupełnił utraconą część
energii do rozruchu silnika BCM stopniowo obniża, małymi krokami, napięcie do poziomu około 13.8V i na tym poziomie utrzymuje go niezależnie od czasu jazdy samochodem aż do czasu wyłączenia silnika.
Gdy jadę na światłach dziennych LED, pozostałe światła są wyłączone, napięcie ładowania chwilowo utrzymuje się na poziomie 12,4V. I w tym momencie włączę światła mijania to napięcie zaczyna pomału, ale sukcesywnie wzrastać do momentu aż osiągnie 13,8V i na tym poziomie pozostaje niezależnie od tego jak bym długo jechał samochodem z włączonymi św. mijania.
Gdy wyłączę św. mijania i załączą się LED napięcie ładowania ponownie, małymi krokami, obniża się do poziomu 12,4V by po kilku minutach ponownie wzrosnąć do 14,4V i znowu po kilku minutach zmniejszyć się do 12,4V i tak wkoło.
Jeszcze jedna ważna rzecz. Napięcie stabilizowane do żarówek mijania ma dziwny algorytm. Tuż po uruchomieniu silnika, kiedy napięcie ładowania wynosi 15V napięcie na żarówkach mijania wynosi 12,3V. Kiedy napięcie ładowania zaczyna opadać to napięcie stabilizowane na żarówki zaczyna wzrastać a kiedy napięcie ładowania ustabilizuje się na poziomie 13,8V to napięcie na żarówkach osiągnie poziom 13,4V i na tym poziomie zostaje.
Tak to dokładnie działa u mnie i trudno mi jest uwierzyć w to, że w waszych samochodach jest inaczej, mam tu na myśli kol. Mario78, Rafic oraz Bast!
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-10, 14:13   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
Cytat:
Co do układu stabilizacji napięcia dla włókien świateł mijania, to nie wiem czy tak jest. Według mnie czasami da się zauważyć zmiany natężenie światła, a to by wskazywało na brak takiego układu. Z drugiej strony nie tak łatwo stabilizować taką moc, jak potrzebują żarówki ( 110 W ). No chyba że zastosowano tu przetwornicę napięcia DC/DC, ale to dodatkowe koszty i ja nie widzę takiej potrzeby. Nie mam schematu elektryki Cruze'a więc nie drążę dalej tego tematu.


Jak nie masz pewnej wiedzy w temacie świateł mijania, pozycyjnych , stabilizacji tych świateł itd. to nie pisz o tym bo wprowadzasz w błąd kolegów.
Może podeślę ci schemat to mi wytłumaczysz jak to działa.
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-08, 15:35   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
Tak, to się może zdarzyć przy wolnych obrotach bo alternator nie jest w stanie utrzymać na tym poziomie napięcia ładowania gdy świecą się światła i włączone są jeszcze inne odbiorniki prądu. Przy wyższych obrotach silnika tak jest jak napisałem wyżej.
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-08, 11:19   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
Takie skoki napięcia ładowania akumulatora są prawidłowe. Tak działa inteligętny system ładowania i to nie tylko w Cruze. Po to jest układ stabilizowania napięcia, około 12,5V, dla żarówek świateł mijania i pozycyjnych aby to napięcie się nie wahało. I jeszcze raz powtórzę,
żarówki/żarniki świateł długich nie mają stabilizowanego napięcia i napięcie na nich może się wahać od 13,6 do 14,8V.
Napięcie ładowania spada do 12,5V tylko wtedy gdy jedziemy z wyłączonymi światłami mijania, pozycyjnymi np na LED.
Gdy jedziemy z załączonymi światłami pozycyjnymi, mijania/drogowe to napięcie ładowania akumulatora nie spada poniżej 13,8V.
  Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
barus

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 15043

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2015-10-08, 09:16   Temat: Dlaczego żarówki w Cruze się szybko przepalają?
Dalej nie jestem pewien czy mierzyłeś obydwa napięcia? Zmierz je jeszcze raz, mijania i długie oraz obowiązkowo pozycyjne przy uruchomionym silniku. Napisz jakie napięcia występują w tych trzech punktach.
 
Strona 1 z 10
Skocz do: