Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/



Poprzedni temat «» Następny temat
subwoofer w boczku baga?nika - ?ywica, w?ókno szklane, mdf
Autor Wiadomość
karpior

Model Samochodu: Lacetti 1.6 HB
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 78
Skąd: Krk
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 13/16
 81%
Wysłany: 2014-04-12, 22:39   subwoofer w boczku bagażnika - żywica, włókno szklane, mdf

Czy macie może jakieś doświadczenia z używaniem wymienionych w temacie materiałów? Nie chodzi mi o linki internetowe (przeglądnąłem multum relacji), tylko o własne przemyślenia. Jako że zastanawiam się nad budową czegoś ~10 litrowego w boczku hatchbacka to chciałbym dowiedzieć się czy ktoś już próbował takiego rozwiązania ;)
 
     
esjot
[Usunięty]

Poziom: 32
HP: 55/2753
 2%
MP: 1314/1314
 100%
EXP: 67/111
 60%
Wysłany: 2014-04-12, 22:56   

Bawiłem się i MDFem jak również żywicami (odlewy lub żywica z włóknem). Termoformowanie (ABS) też nie jest mi obce ;)
MDF wydaje się szybszy w obróbce, ale nie uzyskasz idealnego kształtu. Jest czystszy w pracy, zawsze możesz sprawdzić, jak pasuje nim posklejasz.
Żywica dla mnie jest bardziej "niebezpieczna". Zawsze pobrudzi się stół, podłoga ;)
Do żywicy potrzebujesz zrobić formę (negatyw lub pozytyw) Może to być styropian + np gips. Możesz spróbować nawet odwzorować kształt karoserii, błotnika (poprzez jakiś rozdzielacz)
Zrobienie obudowy z MDFu to w dniówce się zmieścisz. Żywica to dużo dłużej.

Pytaj, chętnie odpowiem :-D
 
     
karpior

Model Samochodu: Lacetti 1.6 HB
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 78
Skąd: Krk
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 13/16
 81%
Wysłany: 2014-04-12, 23:13   

postanowiłem, że jeśli miałbym się za to brać to po zdemontowaniu tapicerki wykleiłbym całą wnękę szczelnie taśmą i stworzyłbym formę do późniejszego wzmacniania. Oczywiście uprzednio przygotowałbym spód z MDFu dociętego odpowiednio do kształtu wnęki i do tego zacząłbym przyklejać kolejne skrawki maty szklanej. Ciekawi mnie jak bardzo trzeba wzmocnić konstrukcję wstawkami drewnopochodnymi oprócz wspomnianego spodu i płyty czołowej, gdyż nie wiem jak wygląda sztywność całości przy grubości żywicy+włókna powiedzmy 1cm (lub większej). Ciekawi mnie też jak wygląda dźwięk z głośnika w zabudowie z takiego materiału - czy nie występują jakieś zdudnienia lub dźwięki których być nie powinno. Czytałem że taką zabudowę należy wyścielić np watą lub ewentualnie dodatkowo potraktować substancją przypominającą gumę przy pomocy pędzla, ale jak jest z zewnętrzną warstwą? Czy trzeba jakoś zabezpieczyć tą żywicę? Oczywiście chodzi o tą część niewidoczną (zabudowaną)
dzięki za pomoc z góry ;)
 
     
esjot
[Usunięty]

Poziom: 32
HP: 55/2753
 2%
MP: 1314/1314
 100%
EXP: 67/111
 60%
Wysłany: 2014-04-12, 23:28   

karpior napisał/a:
postanowiłem, że jeśli miałbym się za to brać to po zdemontowaniu tapicerki wykleiłbym całą wnękę szczelnie taśmą i stworzyłbym formę do późniejszego wzmacniania.
Jak najbardziej dobry pomysł. Ja bym zrobił najpierw próbę, czy zaschnięta żywica odejdzie i czy nic nie przepali/rozpuści tej taśmy podczas wiązania się.

karpior napisał/a:
Ciekawi mnie jak bardzo trzeba wzmocnić konstrukcję wstawkami drewnopochodnymi oprócz wspomnianego spodu i płyty czołowej, gdyż nie wiem jak wygląda sztywność całości przy grubości żywicy+włókna powiedzmy 1cm (lub większej)

Już pięcio milimetrowa obudowa jest już dość sztywna, 10mm jeśli kształt nie będzie płaski, to dla subwoofera powinno być OK (tak przypuszczam, nie budowałem takiego subwoofera)

karpior napisał/a:
Ciekawi mnie też jak wygląda dźwięk z głośnika w zabudowie z takiego materiału - czy nie występują jakieś zdudnienia lub dźwięki których być nie powinno.
Na pewno musisz jakoś wygłuszyć.

karpior napisał/a:
Czytałem że taką zabudowę należy wyścielić np watą lub ewentualnie dodatkowo potraktować substancją przypominającą gumę przy pomocy pędzla, ale jak jest z zewnętrzną warstwą?
Będziesz mógł wygłuszać obudowę metodą prób i błędów, aż uzyskasz satysfakcjonujący efekt

karpior napisał/a:
Czy trzeba jakoś zabezpieczyć tą żywicę? Oczywiście chodzi o tą część niewidoczną (zabudowaną)
z żywicy robi się kajaki, rowerki wodne i nie ma z nią problemów :)
Tam dla wyglądu dodatkowo jest warstwa żelkotowa (daje kolor i po spolerowaniu połysk)
 
     
karpior

Model Samochodu: Lacetti 1.6 HB
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 78
Skąd: Krk
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 13/16
 81%
Wysłany: 2014-04-13, 00:15   

Czy przy kupnie żywicy trzeba na coś zwrócić uwagę? Czy dowolna poliestrowa + utwardzacz da radę? Nawet te najtańsze z allegro? No i jak długo po wyschnięciu czuć jeszcze żywicę (styren)
 
     
esjot
[Usunięty]

Poziom: 32
HP: 55/2753
 2%
MP: 1314/1314
 100%
EXP: 67/111
 60%
Wysłany: 2014-04-13, 13:04   

Do celów prywatnych używałem żywicę taką jak do napraw samochodów, tylko w większej puszcze + mata szklana. W pracy używaliśmy żywic dostarczanych do nas "na zamówienie", więc nie dostępnych w handlu.
Co do tych z allegro, to nie mam pojęcia. Popytaj tych co sprzedają, tłumacząc do czego chcesz wykorzystać.
Używamy też żywic z włóknem szklanym jako wypełniacz. można bez osobnej maty uzyskać coś bardzo sztywnego

karpior napisał/a:
No i jak długo po wyschnięciu czuć jeszcze żywicę (styren)

Bardzo długo :(
Żeby nie było charakterystycznego zapachu, można pomalować w środku jakimś wodnym lakierem - pomaga
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: